+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

115+50 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Какво се случи в IT сектора през март?

Ако сте пропуснали някоя новина за българския IT сектор през месец март, в DEV.BG ви представяме накратко най-важното:

Инвестиции и придобивания

Бианор Холдинг придоби ITIDO (разработка на уеб и мобилни софтуерни продукти) и Databreathe (проекти в областта на машинното обучение и изкуствения интелект). Двете компании запазват своя бранд, мениджмънт и екип и ще функционират като дъщерни компании в холдинга. Стойността на сделката не е известна, а придобиването ще допринесе за диверсифициране на клиенти и проекти в областта на отбраната и обработката на данни.

Phos, платформа за софтуерни решения за продажби, е придобита от френската компания Ingenico. Създадена преди четири години от български основатели, Иво Георгиев и Валери Вълчев (съдружници в Paynetics) и Антонина Мартинова, компанията е регистрирана в Лондон под името Phos Services Ltd. и притежава дъщерни дружества в България и САЩ. Phos оперира в Softpos пазара, където решения от този тип позволяват смартфони или таблети да станат терминали за плащане. Ingenico е световен лидер, с 45-годишен опит в решения за приемане на плащания (PPaaS), а разширяването на компанията ще даде нови възможности за обслужване на клиенти и разрастване. Не се съобщава цената на сделката.

Brio Commerce, канадската e-commerce технологична компания, придоби българския shopify app стартъп Vanga AI, само 18 месеца след създаването на стартъпа. Vanga AI помага за създаването на онлайн бизнес чрез автоматизиране на продажбите и увеличаването им чрез AI. Сделката, чиято цена не се споменава, следва стратегията за растеж на Brio Commerce в предлагането на e-commerce инструменти за онлайн търговци за оптимизиране на продажбите и маркетинг дейността им.

FlatAway, българската платформа за резервации на жилища за хора, които пътуват по работа или работят, докато пътуват, е в процес на набиране на 500 хил. евро в първоначален рунд на финансиране. Eleven Ventures е основният инвеститор, а проптех фондът 3P1 също се включва. В основаната от Борис Павлов и Тодор Тодоров компания, ще могат да инвестират и частни инвеститори със суми от 2500 евро през платформата за групови инвестиции SeedBlink.
FlatAway предоставя повече от 400 жилища за резервации, а средствата ще бъдат вложени в разширяване на мрежата от управляващите имотите франчайзи в Централна и Източна Европа и Близкия изток, както и за технологично подобряване на платформата и въвеждане на нови функционалности в нея.

Еlеvеn Vеnturеѕ инвecтиpa пo €300 000 в бългapcĸитe компании Тruе Іnѕіghtѕ (Есоmtесh) и FlаtАwаy (Futurе оf Wоrk), както и в словенския стартъп Perfeqt (Healthcare сектор) и гръцкия MyTeam (Fintech & Future of Work). Четирите стартъпа участват в програмата Еlеvеn Аlрhа в пoдĸpeпa нa ocнoвaтeли oт ЦИЕ в начален етап на бизнес развитие. Инвестицията е срещу 10% от капитала на компаниите. Предприемачите ще пoлyчaт ресурси и нoy-xay в изгpaждaнeто нa ĸoмпaнии, както и индивидyaлeн плaн зa paзвитиe нa своята компания.

TrustChain, инициативата на Европейската комисия за създаване на портфолио от интернет протоколи от следващо поколение, ще финансира безвъзмездно 15 одобрени проекта с по 117 хиляди евро. Малки и средни компании, разработчици и предприемачи могат да кандидатстват за финансирането до 10 април, като одобрените проекти ще получат безплатно и достъп до инфраструктура, менторска подкрепа, бизнес консултации, популяризиране на европейско ниво. Инициативата цели изграждане на екосистема от софтуерни решения за управление на самоличността, а пред участващите решения има следните изисквания – да са с отворен код, да използват стандартна технология, да допринасят за развитие на технологиите в област цифрова идентичност или да разрешават проблеми в същата област.

Modis България става Akkodis Bulgaria, а под новия официално регистриран бранд влизат Modis и AKKA Technologies. През месец февруари 2022 е финализирана сделката за придобиването на AKKA Technologies (водещ доставчик на R&D и инженерни услуги) от Adecco Group и сливането с Modis (глобален лидер във високотехнологични решения) под името Akkodis Bulgaria. За Akkodis Bulgaria сливането и ребрандирането дава нови възможности за бизнес растеж и развитие на таланти, водени от delivery центровете в София и Пловдив. В следващите няколко години компанията планира да наеме над 500 души, предимно софтуерни инженери, cloud специалисти и др.

Пазар на труда

В DEV.BG Job Board наблюдаваме засилена активност на кандидатите за работа през месец март, като броят кандидатури достигна рекордни нива за последните две години. Има намаляване на общия брой на отворените IT позиции на пазара с 6%, но все още на пазара се чувства липса на кадри с над 3000 отворени позиции.

Назначения

Димитър Петков става главен оперативен директор (COO) на Телерик Академия. С над 17 години опит в сфери финанси и развитие на бизнес операции, той ще работи за стратегическото развитие на Академията, разширяване на портфолиото от услуги и продукти и оптимизиране на процесите в нея. В новосъздадената роля, Димитър ще ръководи отделите по Бизнес развитие, Продажби, Customer Success, Финанси, Администрация и Право.

Димо Димов стана вицепрезидент Live Games в Gameloft – най-високата позиция в компанията, достигана от българин. В компанията още от 2007г., Димо стига до позицията Глобален директор Live Games, а в новата си роля ще работи с мениджърите на игри и ще отговаря за монетизационните екипи в София, Барселона, Лвов, Букурещ и Бризбейн.

Тим Мартин е назначен за главен търговски директор и член на изпълнителния екип в “Dronamics. Той има близо 30 години мениджърски опит в логистика и глобални вериги за доставки, в пазарно развитие и стратегически продажби в големи логистични компании в Европа, Близкия изток и Азия. Той ще допринесе в подготовката за разгръщане на търговската дейност на компанията в Европа и предстоящото разширение до други географски региони.

Александър Китов заема позиция вицепрезидент продукти (VP of Product) в Телерик Академия. Той ще има роля за създаване, развиване и надграждане на продуктите и услугите на Академията, включително проучване на нуждите на потребители, сектори и пазари. Александър има над 14 години опит като предприемач и продуктов мениджър, съосновател е на betahaus и Perpetto (самообучаваща се софтуерна услуга (Saas) за персонализирано онлайн пазаруване). Под ръководството му ще бъдат екипите Дизайн на обученията (LXD), Развитие на програми, Продуктов мениджмънт и Нови пазари.

Атанас Райков стана вицепрезидент за ключовите пазари в Rakuten Viber, а в тази роля ще влияе върху решенията в международен план по отношение на технологичното, продуктово и стратегическо развитие. Българинът е в компанията от 2015г., в която влиза като генерален мениджър за Централна и Източна Европа, а това е четвъртото поред повишение за него.

Доброслав Димитров, председател на БАСКОМ, става председател на Управителния съвет на БРАИТ за период от 2 години. Така общото събрание на БРАИТ продължи установената ротация в председателството на асоциацията.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Състезания и награди

„Дни на Роботиката”, ежегодното състезание на клуба по Роботика към Технически университет – София, ще бъде проведено на 28-ми и 29-ти април. Събитието ще включва лекции, работилници и състезания, ориентирани към развитието на роботиката и иновациите в технологиите. Състезанието приема проекти в няколко категории и е отворено както за индивидуално участие, така и за училищни екипи или стартиращи компании, а за записаните ментори/учители ще бъде предвидено и обучение в рамките на събитието. Проектите трябва да се регистрират до 17 април.

Financial Times публикува седмото си издание FT1000 за 2023г., с 1000 най-бързо развиващи се европейски компании, като в класацията на 715 и 742 място влязоха съответно Pontica Solutions и StorPool.

В категория „Технологии“ на класацията Forbes „30 под 30“ за Европа влезе българинът Боти Диманов, съосновател на Tenyks. Основана през 2019г., компанията разработва платформа за валидиране и тестване на модели на данни за намиране на общи модели на грешки и неутрализиране на потенциално опасно или нежелано поведение от страна на изкуствен интелект. Tenyks е привлякла 3,6 милиона долара финансиране от инвеститори като Speedinvest.

Виктор Славов, Симеон Бунчев и Красимир Велков са победителите в състезанието по киберсигурност, проведено във Втората международна BSIDES конференция, както и претенденти да представляват България на европейското състезание по киберсигурност в Норвегия. В състезанието, част от националната инициатива „Cyber Security Challenge Bulgaria (CSCB), подкрепена от МЕУ и Агенцията на ЕС за киберсигурност, се включват 50 младежи, а домакин и съорганизатор е УНСС. Тримата победители в състезанието за хакване на различни препятствия в онлайн платформа са кандидати за българския отбор по киберсигурност, който ще участва в международни състезания, и ще включва общо 10 души.

Победител в провелото се през март девето издание на Hack TUES е фишинг платформа с изкуствен интелект за автоматизирани атаки и избягване на измами с разкриване на лични данни. Уеб приложение, поставящо потребители на мястото на хакери е на второ място, а на трето е софтуер, който следи състоянието на пътя по време на шофиране. Събитието е събрало повече участници и проекти от предишните издания. А Hack TUES беше включен сред иновативните и обещаващи практики на ЮНЕСКО за Техническо и професионално образование и обучение (UNESCO TVET (Technical and Vocational Education and Training)). Hack TUES е единствената към момента отличена от ЮНЕСКО образователна практика от България.

На 9 юни 2023 в София ще се проведе SEE INNOVATION, TECHNOLOGY AND SOURCING SUMMIT – международната конференция за иновации и технологии в Югоизточна Европа. Фокусът на форума, организиран от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) и Българската стартъп асоциация (BESCO), е „Югоизточна Европа – двигател на растежа“, а София е домакин за втора година. Целта на събитието е подпомагане на развитието на бизнес екосистемата в региона, като то ще събере водещи технологични компании и стартъпи от България и страни от Югоизточна Европа. Конференцията ще включва и три мастър класа по теми като хибриден модел на работа, образователни практики, тенденции в иновациите, подходи за привличане на инвестиции. Ще бъдат връчени и SEE ITS Awards в 10 категории за най-добре представителите се компании, с добри практики и принос в развитието на бизнес средата. Заявки за участие се попълват на сайта на конференцията, а кандидатстването е отворено до 10 май.

126 ученици между 5-ти и 12-ти клас от училища в цялата страна участваха в последния кръг на 39-тата Национална олимпиада по информатика, с домакин Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“.

Програми и обучения

Accenture, неправителствената организация SkillsAssembly и най-голямата IT training компания в България ITCE започват пето издание на програмата Jump2IT – академията за преквалификация на хора без опит в IT индустрията. В програмата този път има и сертификат по софтуерно тестване към системата ISTQB (за младши специалисти Agile Software Testing/Software Quality Assurance). Програмата се финансира изцяло от Accenture Bulgaria и ITCE, като в обучителните програми досега са инвестирани над 400 000 лв, а повече от 15 ментори и лектори са участвали в тях. Тазгодишното издание се провежда от април до септември с прием на 20 курсисти.

Предстои StartUp Academy, безплатно двумесечно онлайн обучение за IT предприемачи от Централна и Източна Европа, а български стартъпи могат да кандидатстват до 10 април. Третото поредно издание се организира от украинската компания Genesis в партньорство с Meta. Участниците ще научат как да подобрят, скалират и управляват своя продукт, ще получат информация за успешни бизнес стратегии от основатели на глобални компании, ще участват в менторска програма. Академията е насочена към технологични стартъпи (от сийд до по-високи етапи на развитие) в областите fintech, електронни технологии, мобилност, B2B (SaaS), разработка на мобилни приложения, като могат да участват само основатели или ръководители на компаниите. Кандидатстването е онлайн, последвано от 3 етапа на подбор – онлайн тест, преглед на Pitch Deck и интервю, а самото обучение започва на 7 май.

Progress проведе кандидатстване за стипендиантската си програма „Жените в технологиите“. Целта на стипендиите с обща стойност 6000лв е да увеличат дела на жените в IT сектора и да ги насърчат да изберат кариера в него. Победителките получават еднократно финансова подкрепа в размер на 3000 лв. и възможност да посетят офиса на Progress в София, запознавайки се с работата на компанията, екипа и Progress for Her – общността, подкрепяща професионалното развитие на жените в компанията.

Разрастване

Endava отвори нов офис в Крайова, Румъния, а дейността му ще включва софтуерна разработка, софтуерно тестване, проектен мениджмънт, управление на приложения, бизнес анализи. В България британската компания за софтуерни услуги присъства с офиси в София, Варна, Пловдив и Русе.

И една от международните новини, която ни се стори любопитна:

Япония пусна в експлоатация първия си собствено разработен квантов компютър. Проектирана и създадена в партньорство между института RIKEN и компанията Fujitsu, квантовата система може да работи с 64 кубита. RIKEN ще работи с японски компании и университети за приложенията на системата, а Fujitsu ще проучва тези възможности с Fujifilm и Tokyo Electron.

Има ли нещо, което смятате, че можем да добавим? Пишете на [email protected]. Информирайте ни и за всичко интересно, което се случва в IT индустрията в България.