+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

68-35 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Strypes разказва: Развитието на IT сферата във Варна

*Текстът е предоставен от Strypes

Годината е 1972, а мястото – промишлената зона на град Варна. Току-що излезлият от казарма Райчо Маринов, тогава на 22 години, е командирован да прокопае с багер канал за електрически кабели. Кой би подозирал, че няколко копки на багера ще се превърнат в световна сензация, защото именно така е открито най-старото технологично обработено злато в света!

Варненското златно съкровище впечатлява не само с датирането си, което доказва съществуването на цивилизация по нашите земи по-стара от тези на древен Египет, Месопотамия, Шумер и Микена (4600-4200 година пр.Хр), но и с размерите си. Намерени са над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, а съдържанието на скъпоценния метал в находките е уникално – 23,5 карата, което според учените показва изключително майсторство и умения по металообработка, които досега не са отчитани при открития от времето на халколита. Но не за Варненското злато ще си говорим днес.

Минаваме над 6000 години напред от времената, по които са живели хората, чиито накити са открити във Варненския некропол и 50 години напред от откриването му. Днес Варна е населявана от близо 350 000 души, а в статията ще говорим за една част от тях, а именно хората, работещи в IT сферата.

Как се развива IT обществото в града? Какви са тенденциите? И как една компания и отдадените ѝ служители допринасят за това, ще разберем в следващите редове.

Построена по плана на железопътната гара в Бургас, тази във Варна е обявена за архитектурен паметник от местно значение. Спускаме се пеша на север, където след 5 минути може да открием офиса на Strypes Group, който официално отвори врати в морската столица през септември 2022. Към днешна дата, офисът е “дом” на над 20 специалисти в сферата, като те сами могат да избират кога да го посещават.

“Спряхме се на местенце, което да е възможно най-комуникативно и удобно – около офиса ни има доста места за обяд, разходка, спирки на градския транспорт към всеки един район на града. Имаме и паркинг за нашите служители. Офисът ни не е голям, но е много чаровен, ярък, пълен с куп удобства… и не на последно място – с малка гледка към морето.” – коментира Йоанна Самоходова, Тechnical Recruiter в компанията. “Събираме се доста често, като веднъж на две седмици се организираме дори след работа да играем бордови игри, плейстейшън 5, дартс. Имаме и dutch shuffleboard – традиционна холандска игра, която впечатли дори колегите и партньорите ни от Нидерландия.”

Споменахме дъха от миналото на Варна, но нека не пропуснем и съвременната ѝ страна. Офисът на Strypes Group се намира на пешеходно разстояние и от шадраваните на града, операта и морската градина. А в непосредствена близост е и така нашумелият напоследък район Таляна, наситиен с множество културно-исторически паметници, като се обособява като арт квартала на града, подобно на добре познатият Капан в град Пловдив. По време на пандемията от Ковид-19 много хора се завърнаха по родните места. Ива Тодорова, която е Специалист по Дигитален Маркетинг в екипа на Strypes е живяла в София близо 10 години, но също се връща в родния си град – Варна.

Ива Тодорова, Специалист Дигитален Маркетинг

“Strypes дава възможност за работа и от вкъщи, и от офиса. При нас хибридният модел се различава от този в много компании – няма минимален брой задължителни дни в офиса. Аз и колегите от Варна посещаваме офиса, когато се уговорим да се видим там, да се социализираме и поработим, но нищо не е задължително. Има колеги, които предпочитат офис средата и са там по-често, но като работеща майка, за мен опцията да съм вкъщи и в офиса, когато реша, е златната среда! Другото хубаво нещо в тази връзка е, че може да се работи от и посещава всеки един от офисите ни в страната – София, Пловдив, Варна, Бургас. Така наскоро се бяхме събрали с моя екип в София.” – коментира Ива.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Но да се върнем към IT сферата! Как се развива тя в морската столица?

“Варна е може би най-добре развитият технологично град след София. До преди години предимно само в двата града се наблюдаваше осезаемо развитие на IT общностите, организиране на IT хъбове. Във Варна имаме и hackerspace – Varna Lab, както и много co-working spaces, например Innovator и Switch, където се събират специалисти от различни сфери. Организират се доста събития в града – често именно от тези общности. Интересен факт е, че се наблюдават много технологични фирми, чиито избор за първи офис, е именно Варна.” – разказва отново Йоанна Самоходова.

А какви са тенденциите в търсенето и предлагането на технологии?

Тук имаме всичко! Залага се много на Web технологии, мога да кажа, че процентът на C++ девелопъри е голям, особено във финансовата сфера. Други технологии, които са търсени в града са Java, .Net, JavaScript, като се наблюдава по-малко предлагане на възможности за специалисти, работещи с Python. Тук е моментът да спомена, че имаме отворена позиция за варненския офис за Technical Lead със C, C++ или Python, като идеята е да се вземе по-опитен професионалист/и, край които да се създадат и развият нови екипи.

А как се развиват младите таланти в технологичната сфера в града и как Strypes допринася за IT общността във Варна?

Ще ни разкаже Кръстьо Дренски, Technical Team Lead в Strypes. Една от инициативите е именно с Математическата гимназия в града – едно от най-елитните учебни заведения, което подготвя много кадри именно за IT сферата.

Кръстьо Дренски, Technical Team Lead

“Инициативата ни включва два проекта. Единият е свързан с нова паралелка за програмиране на изкуствен интелект, като ние предлагаме допълнителен курс извън учебната програма и сме закупили специален лицензиран софтуер, който децата могат да ползват.”– споменава Кръстьо.

Освен това офиса на Strypes във Варна регулярно посещават и две момчета от XI клас, отново от Математическата гимназия. Там те надграждат и развиват знанията си, и се учат да програмират с Python.

“Партнираме си и с Икономическия Университет във Варна. Те вече единадесета поредна година организират така наречения IT Мастър Клас. Прави се подбор на студенти от всички IT специалности. Работи се с различни фирми, като студентите се срещат в рамките на университета, извън учебно време, като се развиват различни проекти. Ние вече взехме участие като направихме презентация, с която дадохме насоки на студентите как да напишат своето CV и как да се подготвят за интервю за работа, по-специално и техническата му част. Нашият Мастър Клас ще почне есента, като ще разработим много интересен проект, който ще подпомогне разрешаването на проблем в обществото, но няма да издавам повече.” – споделя Кръстьо.

Разбира се, във Варна има и други университети, които предлагат специалности в IT сферата и подготвят кадри – например във Висшето Военноморското училище и Техническият Университет.

Видяхме, че, освен наситена с история, днес Варна определено е и един от основните IT центрове в страната, който дава шанс на много специалисти в бранша да се развиват в динамичната технологична сфера!