На фона на масовите съкращения в редица технологични компании новината, че cloud-базираната услуга ServiceNow не планира да се разделя със служители е като светъл лъч в облака. Платформата предлага огромен избор от решения за управление на IT процеси, като постоянно ги надгражда за различни бизнес сфери: IT operations и customer service management, SecOps, ML и AI, виртуални агенти, решения за управление на проекти…Списъкът не спира да расте, ServiceNow се търси все по-често, а партньорите на компанията по света продължават да се разрастват органично.
Един от тези елитни партньори е българската консултантска компания BRIGHT, която от шест години предлага на клиентите си пълния потенциал на ServiceNow паралелно с решенията на другата перла в портфолиото си Splunk. Към днешна дата ServiceNow екипът на BRIGHT се състои от над 40 сертифицирани специалисти, които със старта на новата година работят с нови клиенти и върху нови проекти. За тях, хората и всичко останало, свързано със ServiceNow, ни разказат Георги Фарфаров, Service Delivery Manager, и Росита Орманова, People & Culture Manager.
Защо ServiceNow продължава да набира толкова голяма популярност?
Платформата облекчава много аспекти от работата на бизнеса, като помага да се стандартизират и автоматизират най-различни процеси. В същото време постоянно се надгражда, което е възможно и поради факта, че ServiceNow е cloud-базирана услуга. Това позволява на клиентите да направят по-малки начални инвестиции и бързо да внедрят новата технология, за да оптимизират процесите си. Не на последно място пандемията накара много компании да започнат да се дигитализират и голяма част от тях потърсиха доказала ефективността си централизирана платформа като ServiceNow, която да събира и управлява масиви от данни, да улеснява работата и да намалява разходите.
Какъв тип компании най-често използват ServiceNow?
Имаме клиенти от всички сектори: здравеопазване, петролната и газовата промишленост, медийни компании, банки, най-различни производства, дори и общини. За един от големите телекоми например използвахме ServiceNow, за да съкратим процеса на пускане и разрешаване на инциденти от страна на ползвателите. Клиентът ни можеше да създаде отделни потребителски акаунти в платформата, но това щеше да означава допълнителни разходи за лицензи, както и значително удължаване на целия процес, тъй като потребителят щеше да въвежда ръчно доста информация — за идентификация, какъв е проблемът, какви устройства използва и т.н. С виртуалния агент на ServiceNow и неговите AI възможности сега потребителят си пише с чатбот, който задави нужните въпроси, има достъп до всички свързани със ServiceNow системи, проверява данните и на база на въпросите и отговорите не само създава инцидент, но и информира за статуса на разрешаването му.
Въпреки че платформата се използва предимно от големи организации, тя предоставя ефикасни решения и за по-малки компании. Ние в BRIGHT също я използваме, за да подобрим вътрешни процеси и да улесним работата си. С една заявка осигуряваме на новите колеги всичко нужно още от първия им ден при нас — акаунт, лаптоп, телефон. Ако някой колега няма достъп до wifi мрежата, пуска инцидент и проблемът се разрешава веднага. В нашия knowledge base се съхраняват вътрешните ни правила и процедури. Използваме ServiceNow и за управление на активи като наличната техника или кога трябва да подновим лицензите си.
На пазара трудно се намират готови ServiceNow специалисти, платформата се изучава в практиката. С какви умения и нагласи са хората в екипа?
От една страна, ServiceNow им дава възможност бързо да решават проблеми с иновативни инструменти и да въведат ред там, където нещата са хаотични или неефективни. Това са хора, които имат желание да мислят за бизнес процесите в по-голяма дълбочина и постоянно да разширяват мирогледа си. В същото време колегите владеят различни езици като HTML, CSS, JavaScript, AngularJS, React и винаги могат да задоволят глада си на програмисти, като напишат изцяло персонализирано решение в ServiceNow — нещо, което всеки клиент цени високо, а е и повод за лична гордост. Така че екипът продължава да се развива с хора, които държат да вземат най-доброто от двата свята — IT консултирането и програмирането.
Кои са най-големите предизвикателства за специалистите, които не са се сблъсквали с платформата?
Тя е необятна, но пътят е един — вървиш напред и надграждаш стъпка по стъпка с ясното съзнание, че постоянно ще учиш. На всеки шест месеца ServiceNow пускат нови функционалности и модули, така че няма крайна точка на овладяване на платформата, но това е и най-привлекателната ѝ част — задоволява технологичното любопитство, като дава широк поглед върху различни индустрии и начина на работа на големите компании в тях. Разбира се, има много данни в цялата инфраструктура на всеки бизнес, така че отнема време и усилия да ги събереш, анализираш и организираш по начин, който да е максимално полезен за клиента, както и така да му представиш решението си, че той бързо да свикне с него.
Всички нови колеги преминават през въвеждащо обучение. Какво включва то?
Онбординг програмата ни стъпва на ресурси на ServiceNow и казуси от практиката ни. Програмата покрива всички аспекти, от които колегите ще се нуждаят в работата си. Ако имат липси по отношение на специфични технически умения или добри практики при процесите по дигитализация и дигитална трансформация, наваксват и тях по време на обучението. То е сравнително кратко и отнема средно три месеца, тъй като новите колеги обикновено са със сходен опит, било то в управлението на проекти или продажбите, или са програмисти, които вече искат да работят по-близо с клиента.
Освен отличен продукт ServiceNow предлага и отлични сертификационни пътеки, по които човек да започне да се специализира в работата с платформата и да трупа плавно опит. Всички нови колеги преминават през стандартен първи сертификат за основи на работа и администрация на платформата, след което следват различни специализации по модулите, с които ServiceNow е успешен: IT service management, ITOM, HR, project management, asset management и много други.
Тези специализации са свързани с проектите, по които работят, както и често са съобразени с предишния им опит. Всеки един от колегите следва ясен и детайлен годишен план за професионално развитие и знае през какви обучения и сертификации трябва да премине, за да бъде успешен в ролята си и да се движи напред в компанията.
Кои са меките умения, които печелят най-много точки на интервюто за работа при вас?
Екипът ни е голям и сплотен. Работихме усърдно в тази посока и го постигнахме с хора, които са отговорни към професията, не се плашат постоянно да учат нови неща и не на последно място — имат желание да споделят знанията и опита си, да са ментори на новите колеги, взаимно да си помагат и да израстват като екип.
А с какво ще ни изненада ServiceNow през тази година?
ServiceNow не само улеснява, но и постоянно разнообразява нашата работа. Всичко еволюира, включително и нуждите на клиентите, така че платформата ще предложи новостите, които започват да се използват все по-често. Говорим за автоматизации под формата на DevOps и изграждането на автоматизирани процеси, специализации в различни индустрии под формата на нови модули, нововъведения в областта на AI и machine learning, IoT, сигурност…Предстоят ни интересни и разнообразни проекти, изискващи любопитни хора, които не само могат да пишат код и да изпълняват конкретни задачи, а мислят в дълбочина как да разрешат по-голям бизнес проблем. И това в приятелска, комфортна и подкрепяща среда с развита екосистема от колеги, които споделят знанията си и си помагат един друг.
Ако това е твоята работна среда, разнообразните проекти – твоите проекти, а ServiceNow – платформата, която не те плаши, научи повече за BRIGHT и възможностите, които предлага, в профила на компанията в Job board-a на DEV.BG.