*Текстът е предоставен от Fourth
Разговор с Цветан Минков, Senior Scrum Master във Fourth
Цветан Минков е вдъхновяващ професионалист с харизма, човек, с когото е удоволствие да говориш по многообразие от теми и който е истински генератор на идеи. Във Fourth Цветан успява да разгърне потенциала си от позицията на стажант до Senior Scrum Master на няколко софтуерни екипа. В рамките на няколко години той доказва, че няма нищо невъзможно, когато си отдаден на това, което правиш, и никога не преставаш да се развиваш.
Как започна твоят професионален път?
От 2010г. започнах да се занимавам с техническа поддръжка, като с времето стигнах до Team Lead позиция и с това за първи път поех отговорност и за други хора. Впоследствие събрах около 3-годишен опит в посока водене на екипи, в сферата на бизнес комуникация, взаимоотношения с корпоративни клиенти, финансова и административна работа. Натрупах опит и в програма, в която развивах лидерски умения. Нещата, които научих там, продължават да са ми полезни до ден днешен. С времето и в общуването с мои приятели, обаче, все по-често започнах да чувам за Scrum и Agile и интересът ми се събуди.
Какво те привлече в Scrum?
Това, чрез което се свързах със Scrum и Agile, беше стремежът да се намери един по-човешки начин за работа с хора. Фокусът там не е във взаимооотношенията мениджър-екип, а в това как ние заедно като отбор можем да свършим работата по най-добрия начин. Трябва да призная, че тогава имах личен “Аха”-момент и осъзнах, че това е, което търся като философия за работа, и това кореспондира най-добре с мен като личност.
Първата половин година беше самообучение и “Помощ от приятел”, а за щастие има и изобилие от полезни материали в интернет. След това започнах курсове за “Agile testing” и “Software development with Scrum”, защото трябваше да изградя теоретичната база, която да надградя и да успея да се преквалифицирам. Започнах все по-често да посещавам различни уъркшопи и meet-ups като места, където да създам контакти.
През 2018г. дойдох на едно от събитията, организирани от Fourth – “Scrum клиника” – където завързах първите си познанства с хора от компанията. Ясно си спомням как беше краят на календарната година и реших да кандидатствам за отворената роля за Scrum Master. Истината е, че по това време вече разглеждах възможностите за подобни позиции на различни места. Бях попаднал в професионален “Параграф 22”, защото навсякъде искаха опит на ролята, а такъв можех да натрупам само работейки.
За мой късмет и изненада точно тогава обаче беше одобрена нова програма за стажант Scrum Master. Тя бе фиксирана за период от 3 до 6 месеца. Дилемата беше дали да остана на предишната си сигурна работа с добра позиция или метафорично да “скоча”, да грабна тази възможност и да вляза в един нов режим. Режим, в който за определен период нямаше да имам сигурността, нито доходите, с които бях свикнал. Реших да рискувам и това се оказа най-вярното решение за мен.
Как протече за теб стажът в компанията и какво се промени във времето?
Стажът ми беше най-предизвикателното време за мен, защото преминах от чисто теоретичните си познания към практиката. Беше прекрасно, че в нито един момент колегите ми не са се отнасяли към мен като към стажант. Всеки ме питаше за мнение, даваше ми реални отговорности. Нямах притеснения от позицията си, защото това беше осъзнат кариерен избор и знаех защо го правя.
Няколко месеца след като започнах, се отвори свободно място за Junior Scrum Master в компанията. Разликата в Junior позицията беше, че вече имах екип, с който аз работех. Фокусът беше изцяло към екипа и работата с Power of 3 (във Fourth това са Product Owner, Software Engineering Manager, Scrum Master). Преходът към Scrum Master позиция включваше това да работя по различни инициативи извън един екип, да предлагам оптимизации, да разработвам уъркшопи и да провеждам обучения на новодошлите колеги.
В рамките на 3 години бях повишен и сега заемам Senior Scrum Master роля, което включи към отговорностите ми имплементацията на Scrum в нови екипи, глобални инициативи и менторство на нови хора в компанията. Това е любимата ми част от работата, защото усещам, че предавам нататък част от опита си и натрупаните умения – точно както в началото аз попивах ненаситно от знанията на колегите си.
Най-интересното предизвикателство, с което си се справил в позицията си?
Преди малко повече от година Fourth добави нов продукт в портфолиото си. Приложението се разработва в Аржентина, където е и техният Scrum Master, а колегите ми Product Owner и Engineering Manager се намират в САЩ. Моята задача беше в продължение на половин година да помагам за имплементацията на Scrum и адаптирането им към начинa на работа във Fourth. Часовата разлика с Аржентина е 6 часа, а със Щатите е 8. Всичко това се случи във все още обстановка на пандемия. Беше наистина предизвикателно, но научих че необичайните обстоятелства могат да те научат на необичайна адаптивност, дори на такава, на каквато не си мислил, че си способен. Ограничаващите вярвания отпадат и се създава поле за доста креативни решения.
Какво е особеното в лидерството на тази позиция?
В Scrum практикуваме т.нар. servant leadership. Акцентът пада върху това хората да бъдат част от решението. Така има много повече ангажираност в тях и това улеснява нещата и ги прави естествени. Scrum Master позицията те поставя в много интересна ситуация – това дали се справяш добре или не, зависи единствено от екипа. Ти си отговорен за тях, а те не са отговорни пред теб. Не си им директен мениджър и екипът разбира, че може да им бъдеш само от помощ. Самата позиция предразполага това лесно да се изграждат отношения.
С какво Fourth се отличава в прилагането на Scrum и Agile?
Със стремежа ни ролята да се фокусира изцяло върху ефективното приложение на тези практики и начин на мислене и не намесваме отговорности на други сходни позиции. Друга характерна черта е усилието ни да култивираме вътрешна общност на хора, които решават проблеми заедно, помагат си и обменят опит. Ценим екипната работа – имаме изградена така наречената “Buddy” система – всеки един от нас в първите месеци в компанията има опитен ментор, който е на разположение за съвети, помощ и по-сложни казуси.
Какво би посъветвал хората, тръгнали по твоя път?
Когато научат определена практика да се стараят да вникнат в дълбочина и да разбират защо. Да търсят своя начин. Аз споделих как аз съм успял да стигна до тук, но пътят на всеки може да е различен, дори и по-пряк от този. Да се стремят да усвоят знанията, а не придобиването на сертификати. Създавайте връзки, контактувайте с по-опитни хора. Това е професия, която стъпва изцяло на уменията за работа с хора и непрестанен стремеж за усъвършенстване.
Има ли книга или източник, който най-много е повлиял на развитието ти и искаш да препоръчаш?
Всеки един материал е оставил по нещо в мен и съм си взел нещо ценно. Moже би бих отличил две – “The Lean Startup” на Eric Ries и “Coaching Agile Teams” на Lyssa Adkins. Първата изцяло е фокусирана върху това как се създава продукт, който има реална добавена стойност за този, който го ползва – в края на деня това е основната цел. Втората се концентрира върху уменията, които трябва да развиваме за успешната ни работа с екипи.
Разкажи повече за Scrum клиниката – как протича, какво цели, кога се очаква следващата?
Това е инициатива, която стартира през 2018г, вдъхновена от един от пионерите в Scrum – Тобаяс Майер. Мисията на тази серия от събития е да създава пространство за партньорство и обмяна на опит и знания на всички хора от Agile общността у нас. Разнообразяваме форматите – редуваме тематични събития с такива, на които темите се задават от участниците. Лично аз имам особен сантимент към тези събития, тъй като те бяха вратичката за мен към практиката на тази професия.
Следващото събитие ще направим в началото на Новата година – 26.01.2023г. Събитието е изцяло безплатно и нямам търпение да се срещна отново с колеги и приятели от бранша след дълга пауза. Ще бъде комбинация от споделяне на опит и практически насочени активности. Всеки, който се чувства част от Agile общността може да заповяда.
За да запазите място за Lean-Agile Clinic, последвайте линка:
https://www.eventbrite.com/e/482395386587